Postcovidový syndróm a liečba v hyperbarickej komore
COVID-19 je vírusové respiračné ochorenie, ktoré môže mať nielen veľmi ťažký priebeh, ale bohužiaľ môže aj dlhodobo poškodiť naše zdravie a ovplyvniť kvalitu života. Vedeli ste, že postcovid postihuje nielen životne dôležité orgány, ale negatívne vplýva aj na našu celkovú fyzickú
a psychickú pohodu?
Čo však môže byť ešte nebezpečnejšie, u niektorých ľudí prebieha vnútorné poškodenie orgánov bez toho, aby mal pacient akékoľvek vonkajšie príznaky a odhalí ho až krvné vyšetrenie a rozbor krvi.
Čo sa však deje v našom tele počas a po ochorení COVID19?
Počas priebehu tohto ochorenia musí organizmus zmobilizovať celý svoj imunitný systém na to, aby nás ochránil.
„V ťažších prípadoch imunitný systém nedokáže efektívne obrániť každú časť tela a vírus poškodzuje hlavne pľúca, obličky, srdce a pečeň, ktoré sa potom z tohto ataku dávajú dokopy dlhú dobu. Niekedy však obličky a pečeň nepoškodí samotné ochorenie, ale nasadená liečba,”
O postcovidovom syndróme hovoríme až vtedy, keď odoznie akútna fáza tohto ochorenia. U niektorých ľudí sa postcovidový syndróm prejavuje rôznymi príznakmi, u iných prebieha úplne bezpríznakovo a nenápadne.
Je aj toto postcovidový syndróm?
Fyzické následky po prekonaní COVID19 sú rôzne. Toto sú najčastejšie príznaky postcovidového syndrómu:
- nekonečná únava a vyčerpanie, chronický únavový syndróm,
- rýchle zadýchanie sa po nenáročných aktivitách,
- bolesti kĺbov, končatín,
- bolesti hlavy, ktoré môžu vyústiť až do migrény, závraty,
- ťažoba na pľúcach a suchý kašeľ,
- zvýšená teplota,
- tráviace problémy ako hnačka, zápcha a nevoľnosť,
- strata chuti a čuchu aj po odznení ochorenia,
- búšenie srdca,
- problémy so spánkom,
- vypadávanie vlasov,
- rôzne kožné prejavy,
- novovzniknutá cukrovka a vysoký krvný tlak.
COVID-19 a psychické problémy
Niekedy sa však vyčerpanie tela COVID-19 neprejaví tak okato, ale zasiahne našu psychiku a to, ako sa cítime.
„Veľa ľudí pociťuje zmeny nálad, depresívne stavy, alebo rôzne problémy so spánkom. Iným sa spustia nečakane úzkostné stavy, cítia nevysvetliteľný smútok, nedokážu sa sústrediť alebo trpia výpadkami pamäte.
Liečba postcovid syndrómu v hyperbarickej komore
Účel a princíp hyperbarickej liečby :
Táto liečebná metóda je založená na jednoduchom fyzikálnom princípe. V barokomore dochádza ku zvýšeniu tlaku na 2.5 ATA, čo je asi toľko, ako keby sme sa ponorili do 14 metrovej hĺbky pod vodnú hladinu. Pri tomto pretlaku sa výrazne zvýši množstvo kyslíka v telesných tekutinách a dostáva sa aj do tkanív, ktoré trpia nedostatkom kyslíka. Týmto mechanizmom sa kyslíkom zásobujú časti organizmu, kam sa červené krvinky nedostanú. Pri normálnom atmosferickom tlaku, v ktorom žijeme, je väčšina kyslíku prenášaná v krvi hemoglobínom v červených krvinkách a iba 2 – 2,5 % sa rozpustí v telových tekutinách. Pri zvýšenom tlaku sa zvýši množstvo rozpusteného kyslíka v telových tekutinách – pri pretlaku 3 ATA sa do tkanív dostane až 6% kyslíka. Toto množstvo postačuje na záchranu tkanív ohrozených nedostatkom kyslíka.
Hyperbarická oxygenoterapia je metóda liečby, ktorá má zásadný význam pri liečby otravy oxidom uhoľnatým, vzduchovej embólií, kesonovej chorobe potápačov, pri plynatej sneti, celkovej sepse, a ďalej ako podporná liečba pri ďalších ochoreniach. Využíva efekt úpravy nedostatku kyslíka v tkanivách, zamedzuje rozmnožovaniu a rastu baktérií, kombinovaný účinok výrazne urýchľuje hojenie rán a ranových plôch, dochádza k zvýšeniu obranyschopnosti a imunity organizmu a k zlepšeniu výživy kože a podkožia. Tento efekt sa najviac využíva pri liečbe diabetických nôh, ischemickej chorobe dolných končatín a vredoch predkolenia.
Účinok hyperbarickej oxygenoterapie a postcovidovej rehabilitácie:
- odstránenie bolestí
- zlepšenie dýchania
- zlepšenie spánku
- zvýšenie vytrvalosti
- upokojenie psychiky
- úprava zažívacích ťažkostí
- zlepšenie orgánových funkcií